" "

Rekkord Audio M500

M500 jest jednym z dwóch manualnych gramofonów z oferty firmy Rekkord Audio – tańszym. Jego szczególną cechą jest to, że możemy go nabyć zarówno z zainstalowaną i wstępnie skalibrowaną wkładką magnetyczną Ortofon 2M Blue, jak i bez niej. Wtedy cena jest niższa, a przyszły użytkownik będzie mógł spróbować skonfigurować go z inną, być może jeszcze lepszą wkładką. Jeśli jednak komuś zależy, żeby już na starcie mieć w pełni wyposażony gramofon, to wybór wersji z wkładką Ortofon 2M Blue jak najbardziej słuszny. Tym bardziej że M500 wyposażony w nią potrafi zachwycić brzmieniem, zwłaszcza w zakresie wysokich tonów, które w niczym nie przypominają tej nieśmiałej i nieco ograniczonej w zasięgu góry pasma, znanej z tańszych gramofonów.

Prosty w obsłudze M500 jest w stanie dobrze zabrzmieć już w towarzystwie budżetowego przedwzmacniacza gramofonowego, co pokazała konfiguracja z Music Hall pa1.2. Mechanika i napęd tego gramofonu pracują bez zarzutu, a system tłumienia z pływającą plintą z pewnością ma pozytywny wpływ na zwiększenie precyzji odczytu, co przekłada się bezpośrednio na brzmienie. M500 zadowoli zarówno zaczynających przygodę z analogiem, ale chcących wystartować już z wyższego pułapu, jak i osoby osłuchane z winylem, pragnące wejść o poziom wyżej, a więc „przesiąść” się z tańszego, podstawowego gramofonu na lepszy, zapewniający jeszcze większą porcję muzycznych doznań.

Plusy: Dźwięk barwny, dynamiczny i wyraźny w wyższych rejestrach, a jednocześnie gładki o analogowej strukturze i zacięciu. Dobrze kontrolowany i dźwięczny bas oraz nasycona i w pełni brzmiąca średnica.

Minusy: Dla bardziej wymagających osób w paśmie niskich tonów może brakować nieco intensywniejszego zróżnicowania dźwięku.

Ogółem: M500 oferuje efektowne, ale nieprzerysowane brzmienie w stricte analogowym klimacie. Wersja z zainstalowaną wkładką Ortofon 2M Blue może dla większości osób okazać się optymalnym wyborem.

Arkadiusz Ogrodnik, Hifi Class

Przejdź do strony z całością recenzji