" "

Heed Obelisk Si III

Produkowany od wielu lat wzmacniacz Obelisk, obecnie w najnowszej wersji Si III, wciąż łapie za serce pokazując muzykę od tej piękniejszej strony. Ten niewielki wzmacniacz ma tak naprawdę dwie twarze – z zewnętrznym opcjonalnym zasilaczem lub bez niego. Już w podstawowej konfiguracji (bez zasilacza) ujmuje ładną barwą i plastyką. Dysponuje też odpowiednio dużą mocą i wydajnością prądową, dzięki czemu napędzi większość zestawów głośnikowych cechujących się przyzwoitą efektywnością. Natomiast w połączeniu z dodatkowym zasilaczem X2 zmienia się praktycznie w dzielony system, przynajmniej jeśli chodzi o zasilanie poszczególnych sekcji. Oferuje wielką swobodę w operowaniu dynamiką i imponującą rezerwę mocy przy wysokich poziomach głośności. Na uwagę zasługuje również fakt, że dzięki zasilaczowi nieznacznej poprawie ulega także stereofonia, zwłaszcza pod względem precyzji w prezentowaniu zjawisk przestrzennych, rozmieszczenia na scenie konkretnych źródeł pozornych i ich pełniejszego pokazywania.

Mały wielki Heed stanowi zatem ciekawą propozycję dla miłośników dobrego brzmienia, za rozsądne pieniądze. Zakup samego wzmacniacza to dobra inwestycja i stanowi bazę do dalszej rozbudowy o dodatkowe karty z przedwzmacniaczem Phono, bądź przetwornikiem C/A (i to w dwóch wersjach), jak również zewnętrzny zasilacz X2. Ten ostatni z wymienionych elementów, mimo iż najdroższy, warto wzięć pod uwagę. W efekcie otrzymamy bowiem wzmacniacz o znacznie większych możliwościach, co zdecydowanie znajduje przełożenie na wyższą jakość dźwięku.

Arkadiusz Ogrodnik, Hifi Class

Plusy: Brzmienie o wielu audiofilskich atrybutach, oparte na idealnym balansie tonalnym, sprężyście i dynamicznie pokazanym basie, a także czytelnemu środkowi pasma częstotliwości. Nienarzucający się górny skraj pasma, ale zachowujący pożądaną rozdzielczość i czystość.

Minusy: Instalacja opcjonalnych kart z przedwzmacniaczem Phono oraz przetwornikiem C/A wymaga demontażu górnej pokrywy wzmacniacza.

Ogółem: Obelisk Si III mimo minimalistycznej budowy, oferuje duże możliwości, dzięki opcjonalnym kartom Phono czy DAC. Kuszącą propozycją dla osób podnieść jakość dźwięku jest możliwość dokupienia dedykowanego zewnętrznego zasilacza X2.

Przejdź do strony z całością recenzji