Dynaudio Special Forty
Dynaudio Special Forty – Duńskie ekskluzywne monitory
Special Forty powstały by uczcić 40-lecie istnienia duńskiej firmy Dynaudio, zatem są to kolumny wyjątkowe i dopracowane w najmniejszych szczegółach, mających nie tylko wpływ na estetykę, ale również i brzmienie. Duńczycy postanowili rozpocząć produkcję tych wyrafinowanych, dwudrożnych monitorów w momencie, gdy pochodzącej z Skanderborgu firmie stuknęło równe czterdzieści lat od rozpoczęcia działalności, nic więc dziwnego, że model Special Forty potraktowano wyjątkowo. Kolumny dostępne są w dwóch specjalnie opracowanych na tą okazję wersjach kolorystycznych, w fornirze i barwach zarezerwowanych tylko i wyłącznie dla modelu Special Forty, a do tego użyto najnowszych głośników, pracujących w zwartym dwudrożnym układzie, spojonym przez purystyczną zwrotnicę pierwszego rzędu.
Dane techniczne
- Pasmo przenoszenia: 41 Hz – 23 kHz
- Skuteczność: 86 dB
- Impedancja: 6 Ω
- Obciążalność: 200 W
- Głośnik niskośredniotonowy: 170-mm MSP
- Głośnik wysokotonowy: 28-mm Esotar Forty wyposażony w miękką kopułkę
- Budowa: dwudrożna, bas-refleks wyprowadzony z tyłu
- Podział częstotliwości: 2 kHz
- Dostępne wykończenie: Birch Red, Birch Grey
- Waga: 8.1 kg
- Wymiary (W/S/G): 360/198/307 mm
Technika
Duński producent zasłynął między innymi z produkcji nietypowych głośników niskośredniotonowych (wyposażanych w membrany MSP i cewki o zdecydowanie większej średnicy niż w przypadku większości produkowanych obecnie głośników), jak również i wysokotonowych, pochodzących z serii Esotar, bazujących na ponadprzeciętnie rozdzielczo brzmiącej delikatnej kopułowej membranie. Specjalnie z okazji rozpoczęcia produkcji modelu Special Forty przewidziano użycie najnowszych odmian tychże głośników. Przetwornik elektromagnetyczny któremu powierzono pasmo niskich i średnich częstotliwości oparto na doskonale nam znanej membranie MSP (Magnesium Silicate Polymer) stosowanej w głośnikowych konstrukcjach użytych w kolumnach Dynaudio pochodzących z wielu serii. Jednak ta nietuzinkowa siedemnastka, wyprodukowana specjalnie z myślą o Special Forty, zawiera w sobie wiele rozwiązań konstrukcyjnych, mających na celu usprawnienie jej działania. Inżynierzy Dynaudio sięgnęli więc po udoskonalony układ magnetyczny wytwarzający jeszcze bardziej precyzyjny strumień pola magnetycznego zwiększający dokładność działania napędzanej cewki, która w połączeniu z nowym zawieszeniem, ma za zadanie idealnie zamieniać sygnał pochodzący ze wzmacniacza na skok membrany pozbawiony zniekształceń.
Kosz głośnikowy został zaprojektowany aerodynamicznie dla poprawienia przepływu powietrza od membrany do komory głośnikowej – z tego też względu użyto opływowe użebrowanie i dopracowany tunel centralny, służący zwiększeniu efektywności chłodzenia cewki, ale i obniżeniu oporu powietrza związanego z szybkimi ruchami membrany. Tak zaprojektowany woofer zdolny jest do liniowego przetwarzania częstotliwości pokrywających cały niskotonowy i środkowy zakres pasma akustycznego – postawiono więc na jeszcze lepszą integrację z filtrami pierwszego rzędu. Podobnie sytuacja ma się z kopułką wysokotonową, noszącą nazwę Esotar Forty (specjalnie opracowana wersja popularnego w Dynaudio głośnika Esotar), ponieważ również w jej przypadku zdecydowano się udoskonalić kilka elementów mających bezpośredni wpływ na jej pracę, a co za tym idzie – jakość dźwięku. Wersja Esotar Forty osiąga nieco niższy rezonans membrany, co w przypadku stosowania filtrów pierwszego rzędu ma spore znaczenie, ponieważ głośnik jest w stanie płynnie przenosić szerszy zakres częstotliwości zwłaszcza poniżej wartości podziału, co przy filtrach pierwszego rzędu ma spore znaczenie. W przypadku stosowania tego typu zwrotnicy niebagatelna jest również obciążalność głośnika względem mocy – Esotar Forty jest zdolny do przenoszenia nieco wyższych mocy niż jego standardowa wersja, co pozwoliło utrzymać wysoką precyzję jego pracy, niezależnie od obciążeń termicznych, jakie mogą występować podczas działania przy wysokim poziomie natężenia dźwięku, a więc i przenoszonej wysokiej mocy.
Wewnątrz kolumn użyto markowego okablowania pochodzącego od znanego i cenionego producenta Van den Hul, a także wytłumienia w kombinacji dwóch materiałów – wełny syntetycznej w formie miękkiej zbitki tłumiącej centralną część komory, a także twardszych wełnianych mat ulokowanych na wszystkich wewnętrznych ściankach. Komorę głośnikową zwieńczono tunelem rezonansowym układu bas-refleks wyprowadzonym z tyłu. Zwrotnice pierwszego rzędu nie należą do prostych filtrów o małej ilości elementów, a są dosyć skomplikowane, ponieważ zaaplikowano do nich równoległe obwody kompensujące przebieg impedancji, jak i fazy, co ma wyeliminować słabe strony filtrów pierwszego rzędu.
Walory dźwiękowe
Special Forty zawierają w sobie esencję brzmienia monitorów produkowanych przez Dynaudio, uzupełnioną jednak zjawiskową precyzją i kontrolą dźwięku w pełnym zakresie odtwarzanego pasma akustycznego. Słychać to szczególnie z technicznie wymagającymi gatunkami muzycznymi, a więc zarówno z jazzem, jak i klasyką. Dysponujące zwartą, dwudrożną głośnikową konstrukcją Special Forty zachowały fenomenalną plastykę brzmienia, która stała się znakiem rozpoznawczym wielu zestawów głośnikowych wytwarzanych przez duńskiego producenta. Ale z drugiej strony precyzja brzmienia tych monitorów jest porażająca – w zasadzie nie ma materiału muzycznego z którego odtworzeniem, kompaktowe Special Forty by sobie nie poradziły, co szczególnie docenią miłośnicy wymagającego ponadprzeciętnej precyzji brzmienia klawesynu czy lutni. Dynaudio doskonale kontrolują wszelkie aspekty związane z narastaniem i wygaszaniem wybrzmienia konkretnych dźwięków. Do tego dochodzi spektakularna detaliczność grania, bezpośrednio związana z udoskonalonym głośnikiem wysokotonowym Esotar Forty. Zakres wysokich tonów dysponuje naturalnym kolorytem brzmienia, ale i dynamiką – w przetwarzaniu alikwotów nie ma mowy o jakiejkolwiek nerwowości, natomiast barwa posiada naturalną charakterystykę zgodną z tym co realizator zawarł na określonej płycie. Oznacza to tyle i aż tyle, że wysokotonowa kopułka Esotar Forty nie wtrąca się w charakter odtwarzanego materiału dźwiękowego i nie wprowadza do muzyki dodatkowych elementów, zachowując neutralny charakter zwłaszcza pod kątem barwy. Special Forty, właśnie dzięki głośnikowi wysokotonowemu są w stanie zagrać wiernie i naturalnie, nie ocieplając czy wychładzając nadmiernie brzmienia – wszystko zależy od muzycznego materiału jakim dysponujemy i od tego jak został on zrealizowany w studio.
Jak na wysokiej klasy monitory przystało, Special Forty oferują punktowy, rzetelnie odtwarzany zakres niskich tonów, niemal pozbawiony jakichkolwiek braków, charakteryzujący się imponującym, jak na tej wielkości kolumny, zasięgiem. Bas dysponuje jednocześnie sprężystością i motoryką, sprawnie uzupełniającą precyzyjne wysokie tony odtwarzane przez wyrafinowany konstrukcyjnie głośnik wysokotonowy Esotar Forty. Owa precyzja brzmienia jest również bezpośrednio powiązana ze stylem w jakim Special Forty budują wszelkie zjawiska przestrzenne – scena bazuje na równo traktowanych wszystkich planach, a to oznacza, że Dynaudio nie wypchną nadmiernie pierwszego planu, ani też nie zagrają do tyłu z mocno wyeksponowaną przestrzenią na boki. Ich najmocniejszą stroną jest pokazanie obrazu stereo w takiej formie w jakiej został on zrealizowany. Jest to typowo studyjny układ prezentacji sceny dźwiękowej, gdzie słuchacz otrzyma wiele cennych informacji na temat wielkości poszczególnych źródeł pozornych czy też ich lokalizacji na scenie, bez względu na to czy będziemy mieć do czynienia z mocno zagęszczonym materiałem muzycznym czy też bardziej kameralnymi realizacjami.
Podsumowanie
Special Forty z pewnością należą do najciekawszych propozycji w naszej ofercie, bo należą do wyjątkowych i szczególnie mocno dopracowanych zestawów głośnikowych. Pasywne monitory tej duńskiej marki zachwycą ich przyszłego właściciela nie tylko perfekcyjną stolarką i jednym z dwóch zjawiskowych wzorów wykończenia skrzynek, ale również nowej jakości brzmieniem, kładącym nacisk na naturalność, ale i precyzję oraz ponadprzeciętną szczegółowość odtwarzanego dźwięku.
- Model brzmienia – Special Forty jak mało które dwudrożne monitory oferują dźwięk o spektakularnej rozpiętości w zakresie odtwarzanych częstotliwości, a także dynamiki. Ich mocną stroną jest to że niezależnie od odtwarzanego materiału muzycznego zawsze pozostają neutralne i bez większego wysiłku pozwalają śledzić słuchaczowi najmniejsze i na pozór mało znaczące niuanse, mające jednak spory wpływ na ostateczny odbiór danego muzycznego materiału. Plastyczny i otwarty środkowy zakres pasma został perfekcyjne dobrany w stosunku do wysokich i niskich tonów, co czyni te kolumny jednymi z najspójniej brzmiących wśród podobnych konstrukcji.
- Najważniejsze cechy – Są stosunkowo łatwe do wysterowania, więc łamią pewne stereotypy tyczące się sporego apetytu na prąd kolumn głośnikowych wytwarzanych przez tego cenionego duńskiego producenta. Special Forty stworzono na bazie perfekcyjnie wykonanych skrzynek, ale i unowocześnionym głośnikowym duecie, w postaci zmodyfikowanego udanego woofera bazującego na membranie MSP, a także kopułki wysokotonowej Esotar Forty, przekonstruowanej specjalnie z myślą o tych wyjątkowych dwudrożnych monitorach. W przypadku modelu Special Forty przyłożono wielkiej staranności na każdym etapie projektu, co zaowocowało jednymi z najlepiej brzmiących dwudrożnych monitorów jakie kiedykolwiek wyprodukowano w Dynaudio.
- Konfiguracja – Mimo zwartej, dwudrożnej konstrukcji i kompaktowej bryły, wymagają większej niż zwykle uwagi podczas ustawiania i poszukiwania dla nich odpowiedniego miejsca do pracy. Ze względu na bas-refleks zainstalowany z tyłu osiągają mocniejszy bas o niższym zasięgu, ale jednocześnie wymagają zachowania minimum 0,5m dystansu od ściany za nimi. Dla uzyskania stereofonii o optymalnym ciężarze każdego planu, a także precyzyjnie kreślonych w przestrzeni źródeł pozornych, zaleca się eksperymentowanie z kątem skręcenia kolumn do środka, tak aby główne osie promieniowania przecinały się w miejscu odsłuchu lub tuż przed nim. Ze względu na przyjazny przebieg modułu impedancji (między innymi dzięki specjalnie zaprojektowanym równoległym filtrom kompensacyjnym w zwrotnicy), a także zwiększoną czułość głośników uzyskaną między innymi dzięki poprawie kształtu strumienia magnetycznego, Special Forty okazują się być ponadprzeciętnie transparentne nie tylko na polu we współpracy ze wzmacniaczami tranzystorowymi dysponującymi niewielką mocą, ale również wymagającymi amplifikacjami lampowymi. Spore możliwości w zakresie przetwarzanej mocy, predysponują te dwudrożne wyrafinowane monitory do współpracy zarówno z tymi mocniejszymi wzmacniaczami, jak i konstrukcjami oferującymi przeciętną lub małą ilość watów. Special Forty zabrzmią szczególnie dobrze z takimi tranzystorowymi konstrukcjami jak Accuphase E-270, ale nie należy zapominać również o lampach i tutaj skłanialibyśmy się ku takiej konstrukcji jak Octave V 40 SE.
Ciekawostka konstrukcyjna
Wśród konstruktorów kolumn głośnikowych panuje opinia że montowane bezpośrednio elementy w zwrotnicy dają najlepszy efekt w kwestii przewodnictwa sygnału, ponieważ między poszczególnymi podzespołami nie ma dodatkowych ścieżek. Mimo to Dynaudio ze względu na priorytety związane z powtarzalnością w jakości produkcji oraz sprawnością montażu podzespołów, stosuje płytki drukowane, jednak są one zaprojektowane w taki sposób, aby nie wpływać negatywnie na jakość sygnału. Płytki drukowane produkowane na potrzeby kolumn Special Forty charakteryzują się sporą powierzchnią (zajmują one cały obszar dolnej ścinaki) i zaprojektowano je w oparciu o jak najszersze ścieżki wykonane z miedzi o wysokiej czystości. Tak wykonana płytka drukowana gwarantuje optymalny przepływ sygnału między poszczególnymi elementami filtrów, co ma bezpośredni wpływ na jakość sygnału docierającego do szczególnie czułej na wszelkie zmiany w jakości propagacji sygnału sekcji wysokotonowej. W obrębie zwrotnicy kolumn Special Forty znajdziemy tylko i wyłącznie elementy najwyższej jakości – cewki są powietrzne (ta w głównym filtrze głośnika odtwarzającego tony średnie i bas charakteryzuje się bardzo niską rezystancją), a kondensatory, zwłaszcza te, ulokowane w kluczowych gałęziach polipropylenowe oraz poliestrowe.
Teraz Dynaudio Special Forty w specjalnej ofercie z Standami 20 o wartości 1990 zł GRATIS!!!*
*Oferta obowiązuje do 31 marca 2019 lub do wyczerpania zapasów.