" "

ZYX Ultimate Exceed

ZYX Ultimate Exceed – pionierskie wkładki MC z pojedynczym punktem masy

Japońscy specjaliści od wkładek gramofonowych, ZYX, zastępują swoje dotychczasowe modele Ultimate najnowszym typoszeregiem Ultimate Exceed.

Wkładka typu MC przetwarza energię, indukując prąd proporcjonalny do prędkości drgań cewki poruszającej się w stałym polu magnetycznym. Detekcja drgań następuje w płaszczyźnie prostopadłej do linii pola magnetycznego, w wyniku cewki poruszającej się w rowku płyty. W wyniku przetwarzania energii mechanicznej w elektryczną następuje transmisja sygnału dźwiękowego zapisanego na płycie, a wierność oryginałowi jest tym większa, im bardziej jednolita jest gęstość strumienia magnetycznego dookoła cewki. W popularnych wkładkach MC rdzeń cewki wykonuje się z materiału o wysokiej przenikalności magnetycznej i dobrych charakterystykach w zakresie wysokich tonów, przez co jest on bardzo wrażliwy na wahania pola magnetycznego. Cewki takie generują sygnał sześć razy silniejszy niż te z rdzeniem niemagnetycznym, dzięki czemu można ograniczyć liczbę zwojów, a tym samym masę układu drgającego, co wydatnie poszerza górny zakres pasma przenoszenia. Drgająca cewka z rdzeniem magnetycznym może jednak zaburzać jednolitość strumienia pola magnetycznego, gdyż do reprodukcji stereo wykorzystuje się dwie cewki, których pola magnetyczne zakłócają się nawzajem. Aby wyeliminować to zjawisko, cewki lewego i prawego kanału są umieszczone tak, by ich zwoje były przesunięte o 45 stopni względem osi pionowej. Niestety, ich punkty masy zazwyczaj znajdują się w innych miejscach, wymuszonych wielkością cewek, w wyniku czego sygnały obydwu kanałów są i tak generowane w obrębie dwóch zakłócających się pól magnetycznych. By wyeliminować tę przypadłość, należy umieścić punkty masy w obrębie tego samego pola, co wydatnie redukuje zmienność pola i zakłócenia sygnału. I właśnie w tym momencie na scenę wchodzi ZYX, jako pierwszy w świecie producent wkładek z topologią pojedynczego punktu masy dla sygnału stereofonicznego. Metoda taka przekłada się na dużo lepszą spójność brzmienia i stabilność obrazu stereo.

W dotychczasowych modelach wkładek z serii Ultimate producent proponował trzy różne rodzaje przewodu cewki: miedziany, srebrny lub złoty, natomiast w najnowszej Ultimate Exceed wybór jest pomiędzy miedzią krystaliczną lub stopem złota ze srebrem. W tym drugim przypadku, mimo wzrostu rezystancji wynikającym z technologii obróbki stopu, słuchacz dostaje do dyspozycji wkładkę o wyjątkowo gładkim i delikatnym, ale wyraźnie szerokopasmowym charakterze brzmienia, oddającym wszystkie zalety tych dwóch metali szlachetnych: analogową naturalność i emocjonalną dynamikę transjentów na deser ze spektakularną przestrzennością i precyzją lokalizacji źródeł dźwięku.

Sprawdź, gdzie kupić