ZYX Ultimate Astro

ZYX Ultimate Astro – od diamentu w kosmos

Japońska firma ZYX, specjalizująca się w najwyższej klasy wkładkach i akcesoriach gramofonowych, przedstawia swoje najnowsze szczytowe osiągnięcie w postaci referencyjnej wkładki MC – Ultimate Astro. Po raz pierwszy w historii techniki winylowej sygnał jest generowany bez wpływu zakłóceń na drgającą cewkę. Wszystkie elementy obwodu magnetycznego zostały zaprojektowane tak, by eliminowały niepożądane sygnały. Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że słuchamy tylko i wyłącznie sygnału muzycznego zapisanego w rowkach płyty, bez udziału szkodliwych czynników zewnętrznych.

Dziedzina analogowa jest doskonałą formą zapisu sygnału dźwiękowego, jednak składowa  czasowa związana z jakością dźwięku zmienia oryginalne nagranie w wyniku działania szeregu szkodliwych zjawisk, będących wynikiem procesu konwersji elektromagnetycznej. Chodzi przede wszystkim o: prąd zwrotny generowany w cewce proporcjonalnie do siły sygnału muzycznego; prąd wirowy w zwojach cewki, powstający przy wzbudzaniu procesu generującego sygnał elektryczny; zmianę oporności magnetycznej i strumienia stałego pola magnetycznego, spowodowaną przez wspomniany prąd wirowy, a także dalszą indukcję pola magnetycznego prądów wirowych przy biegunie dodatnim i ujemnym. Wszystkie te zakłócenia zachodzą natychmiastowo, powodując zakłócenie składowej czasowa oryginalnego sygnału muzycznego, przez co jakość dźwięku ulega bezpowrotnej degradacji.

We wkładce Ultimate Astro zastosowano rewolucyjne rozwiązanie w postaci symetrycznej struktury tłumiącej po przedniej i tylnej stronie drgającej cewki. Standardowe cewki typu MC wykorzystują pojedynczy tłumik amortyzujący ruchy igły, umieszczony za zwojami cewki. Ze względu na cechy materiałowe, tłumik taki wykazuje się problemami natury mechanicznej, takimi jak nieliniowa prędkość kompresji i dekompresji oraz wahania odpowiedzi w zależności od częstotliwości. Tłumienie drgań cewki z obu stron niweluje nieliniowość siły tłumienia mechanicznego, a drgania sygnału muzycznego odbierane przez ostrze igły są przenoszone bezpośrednio na rotacyjne drgania cewki. Podlegają temu wszystkie sygnały, które nigdy wcześniej nie mogły być odebrane liniowo – od mikroimpulsów do bardzo dynamicznych transjentów. Koncepcja zastosowana w Ultimate Astro pozwoli odbiorcy muzyki na doświadczenie prawdziwego oblicza dźwięku analogowego.

Kolejną nowością jest sztywna płytka złącz sygnałowych, wykonana z kompozytu węglowego. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie korpusu wkładki od drgań zewnętrznych, umożliwia ona również uziemienie do obwodu przedwzmacniacza gramofonowego przez złącze ujemne prawego kanału. Jeszcze jednym plusem tego rozwiązania jest wyeliminowanie pojemności pomiędzy pinami złącz.

Informacje dodatkowe:

Intensywnie niebieska kulka u czoła wkładki przypominająca mikroskopijny glob ziemski – znana z poprzednich topowych modeli ZYXa – to przeciwwaga wykonana z kamienia szlachetnego – lazurytu. Ma ona na celu ustalenie  idealnego środka ciężkości korpusu wkładki i punktu grawitacyjnego układu wibracyjnego. Po sprawdzeniu wielu materiałów pod kątem własności dźwiękowych, wybrano niemetaliczną kulkę lazurytu o twardości 5.0, środku ciężkości 2.5, średnicy 8 mm i masie około 1 g, umieszczoną w optymalnym miejscu z punktu widzenia struktury wkładki. Ale lazurytowa kulka ma jeszcze jedno bardzo ważne zadanie: dzięki sodalitowym minerałom o sferycznym kształcie, fale drgań biegnące z bieguna północnego na południowy są pochłaniane przez krystaliczną strukturę wewnętrzną, a fala biegnąca po powierzchni kuli zostaje wygaszona u jej dołu – na biegunie południowym.

Seria Ultimate z wkładkami: 100, Airy, 4D, Omega, Dynamic i Astro, wykorzystuje nowatorski dla wkładek typu MC wspornik igły wykonany z karbonu. Ten węglowy pręcik składa się z 1000 cząstek włókna kompozytowego, stąd jego nazwa: C-1000. Wspornik ten wykazuje się sztywnością większą od aluminium, żelaza i tytanu. Dodatkowo, jego masa własna wynosi tylko połowę masy boru. C-1000 to materiał idealny do wykorzystania na wspornik igły gramofonowej – daje on najszersze pasmo przenoszenia i najdoskonalsze właściwości trackingowe. Dodatkową zaletą jest, że sygnał odebrany przez igłę biegnie do cewki bezpośrednio przez 1000 osobnych, mechanicznych ścieżek karbonowych. Dzięki temu nie zachodzą żadne odbicia, rezonanse i modulacje sygnału. W praktyce oznacza to najlepsze, najnaturalniejsze i najwierniejsze rzeczywistości pod względem częstotliwości i dynamiki źródło dźwięku analogowego.

Niemetaliczny korpus wkładki, składający się z dwóch rodzajów materiału o dużej twardości, pozwala osiągnąć odpowiednie parametry elektryczne, a także zapobiec zakłóceniom zewnętrznym i prądom wirowym, mającym negatywny wpływ na układ detekcji i transmisji sygnału.

Obwód elektryczny wkładki cechuje się praktycznie zerową rezystancją w szczelinie magnetycznej, umożliwiając super-szybkie przekazywanie najdrobniejszych sygnałów wygenerowanych w całym zakresie pasma i usuwając wszelakie prądy wirowe.

Igła zastosowana w serii Ultimate ma końcówkę mikro-krawędziową. Krawędzie jej diamentowego trzonu są umieszczone równolegle do wspornika. W tym rodzaju igły dłuższa oś kryształu styka się bezpośrednio z rowkiem płyty. Daje to stabilne i swobodne śledzenie ścieżki, generując bardzo dokładny dźwięk i długą żywotność igły, wynoszącą ok. 2000 godzin. Ten kształt igły został wynaleziony w Japonii i jest znany z najwyższej możliwej wierności reprodukcji sygnału. Promień styku wynosi 3 μm, z dłuższym profilem grzbietu o grubości 6 μm.

Wkładka ZYX Ultimate Astro występuje w trzech wersjach, różniących się materiałem cewki drgającej. W wersji X zastosowano beztlenową krystaliczną miedź o czystości 6N i przekroju 0.035 mm – materiał ten daje równy i neutralny obraz dźwiękowy w całym paśmie. Wersja S ma cewkę ze srebra 5N o takim samym przekroju, wyprodukowanego w USA. Z racji na lepszą przewodność tego materiału brzmienie tej wkładki cechuje się większą przejrzystością, otwartością i gładkością, szczególnie w górze pasma. Natomiast wersja G to cewka z 24-karatowego złota o tej samej średnicy, także amerykańskiej produkcji – w tym przypadku brzmienie nie wykazuje żadnych oznak nawet najdelikatniejszych podbarwień.

Cena to 64900 zł, dostępne od stycznia 2021.

Sprawdź, gdzie kupić