Spendor D7.2

Spendor D7.2 – druga edycja nowoczesności

Wprowadzone kilka lat temu modele Spendora: D7 i D9 zaskoczyły odbiorców designerską aparycją, zaawansowaniem technicznym oraz otwartym, pełnym brzmieniem na miarę najlepszych konstrukcji XXI wieku, pozostając jednocześnie konstrukcjami o przemyślanej, klasycznej formie i typowo brytyjskiej tradycji neutralnego dźwięku. Dzięki takim cechom mniejsze D7 stały się jednym z bestsellerów w historii firmy. Dziś konstruktorzy zastępują je nową wersją, oznaczoną symbolem D7.2. W stosunku do poprzedniej zmieniła się przede wszystkim konstrukcja obudowy: do wytłumienia zastosowano inne materiały i przeprojektowano wnętrze, stosując asymetryczne wzmocnienia i uzyskując w ten sposób dużo większą sztywność poprawionego układu znanego pod nazwą Dynamic Damping. Koncepcja ta wykorzystuje także drobne polimerowe elementy tłumiące, które zamieniają drgania w ciepło, a poza nimi wnętrze obudowy jest całkowicie wolne od innych materiałów tłumiących, umożliwiając w ten sposób swobodny przepływ powietrza i wypromieniowanie całej energii niskich tonów z głośników na zewnątrz. Poza tym D7.2 są identyczne z poprzednikami pod względem wymiarów zewnętrznych, wagi i parametrów.

Koncepcja przetworników również się nie zmieniła. D7.2 to konstrukcja 2.5-drożna: górę pasma obsługuje w dalszym ciągu 22-mm poliamidowy tweeter z wyrównującym ciśnienie dyfuzorem LPZ (czyli Linear Pressure Zone), niżej pracuje nisko-średniotonowa „osiemnastka” własnej konstrukcji z polimerową membraną EP77, a pasmo basu dopełnia 18-cm woofer z membraną z dwuczęściowego kompozytu kevlarowego. Dwa ostatnie głośniki dysponują solidnymi koszami odlewanymi z magnezu oraz silnymi układami magnetycznymi, zoptymalizowanymi pod kątem tłumienia elektrodynamicznego i rozpraszania nadmiaru ciepła. Wyposażono je jednakże w nowe zawieszenia górne wykonane z bardzo stabilnej molekularnie struktury polimerowej, które znacząco redukują rezonanse membran. Zmiany te spowodowały konieczność dopracowania filtrów – popracowano nad integrację fazową głośników, uzyskując lepszą spójność wszystkich i wygładzając charakterystykę w całym paśmie, a dzięki zmianom w obudowie poprawiając też artykulację basu i przede wszystkim dynamikę średnich tonów. Od strony estetycznej wprowadzono drobne poprawki w maskownicach i zwężono cokół, którego szerokość jest teraz identyczna z całą obudową, a firmowe logo przeniesiono ze wspomnianego cokołu nieco wyżej. D7.2 są na tyle duże, by zapewnić odpowiednią dynamikę i zejście basu do 29 Hz, a jednocześnie na tyle zgrabne, by stać się ozdobą każdego nowoczesnego salonu. Sposób strojenia portu bass-reflex piątej generacji, wyposażonego w podwójną zwężkę Venturiego ze stożkowatymi zakończeniami, umożliwia ustawienie kolumn blisko ścian i mebli bez istotnego wpływu na charakter niskich tonów, niezależnie od poziomu głośności. Spendor D7.2 są konstrukcją o wysokiej efektywności i bezpiecznej impedancji (90 dB i 8 Ω), a więc łatwą do napędzenia nawet przez słabsze wzmacniacze średniej klasy i lampowe konstrukcje Single Ended.

D7.2 są dostępne w następujących wykończeniach: czarny jesion, ciemny orzech, naturalny dąb, wiśnia oraz satynowa biel uzupełniona czarnym cokołem. W zestawie znajdziemy maskownice mocowane magnetycznie oraz regulowane kolce umożliwiające stabilne ustawienie kolumn. Wszystkie wersje kosztują 21 900 PLN za parę.

Sprawdź, gdzie kupić