" "

Dynaudio Contour i

Dynaudio Contour i – dlatego, że uwielbiamy naszą pracę

Po czterech latach od premiery ostatniej edycji legendarnych Contourów Duńczycy z Dynaudio proponują odświeżoną serię Contour i. Przy każdym modelu przybyła jedna mała literka, a z zewnątrz pozornie nic się nie zmieniło, jednak „pod maską” można znaleźć sporo modyfikacji. Produkt manager firmy, Otto Jørgensen, podkreśla że „Contour i to dzieło naszych niezmordowanych inżynierów, którzy nie spoczywają na laurach i ciągle coś ulepszają. Nie dlatego że muszą, ale dlatego że chcą, bo uwielbiają swoją pracę”. Tym razem katalizatorem były doświadczenia nabyte – jak łatwo się domyślić – przy okazji prac nad ostatnim wcieleniem serii Confidence.

Małe „i” najnowsze Contoury zawdzięczają ostatniej wersji wysokotonowego Esotara – 2i, wyposażonego w wewnętrzną membranę Hexis oraz powiększoną tylną komorę rezonansową. Kombinacja tych dwóch cech niweluje zniekształcenia w paśmie pracy tweetera, wygładzając jego charakterystykę częstotliwościową głośnika. Ulepszeniom uległy też mid-woofery – dolne zawieszenia z nierównomiernymi fałdami poprawiającymi liniowość wychylenia membrany wykonano tym razem z Nomexu, dającego słyszalną poprawę brzmienia. Największe z serii, trójdrożne Contoury 60i wyposażono w nowe woofery z większym układem magnetycznym, przeprojektowaną cewką i karkasem z włókna szklanego. Znamy je z serii Confidence i subwoofera Sub 6. Co do głośnika średniotonowego, to pozostaje on ten sam, został on jednak umieszczony w redukującej rezonanse obudowie, pochodzącej wprost z topowej serii monitorów studyjnych, Core. W podstawkowych 20i wolnostojących 30i i centralnym 25Ci modyfikacji uległy także zwrotnice. Wygładzenie charakterystyk tweetera umożliwiło rezygnację z obwodu korekcji impedancyjnej, a co za tym idzie – uproszczenie topologii filtrów. Natomiast 60i wymagały zaprojektowania całkiem nowej filtracji. Zmienione woofery z nomexowym zawieszeniem oraz obudowa głośnika średniotonowego pozwoliły inżynierom na podniesienie częstotliwości podziału pomiędzy tymi głośnikami, dzięki czemu nastąpiła poprawa pracy układu z jednoczesnym wygładzeniem charakterystyki w rejonach 300 Hz. Idąc tropem serii nowych serii Evoke i Confidence, zmieniono również wytłumienie wewnątrz obudów. Contoury i zostały gruntownie przebadane od strony technicznej za pomocą zaawansowanego systemu pomiarowego Jupiter, mieszczącego się w otwartym kilka lat temu własnym centrum badawczo-rozwojowym Dynaudio w Skanderborgu, a następnie wdrożone do produkcji po odbyciu setek godzin testów odsłuchowych.

Od strony estetycznej popracowano również nad wykończeniami obudów. Wszystkie modele dostępne będą w trzech wersjach kolorystycznych. Przepiękny szary dąb i czerń lakierowane są w wysokim połysku i mają poprawioną lakierniczą, a naturalny orzech charakteryzuje się dyskretną, elegancką fakturą drewna.

Ceny najnowszego wcielenia Contourów pozostają bez zmian !

Sprawdź, gdzie kupić