Dynaudio Confidence 30

Dynaudio Confidence 30 – ostoja high-endowej pewności

Doświadczenia wyniesione z najwyższej serii Evidence, która całkiem niedawno została wycofana z oferty Dynaudio, pozwoliły na dokonanie czegoś niespotykanego: przeniesienie najlepszych rozwiązań i sprawdzonych koncepcji wprost do gruntownie przeobrażonej serii Confidence, zaprojektowanej z pomocą rozwiązań i technologii wyznaczających głośnikowe standardy na miarę trzeciej dekady XXI wieku. W swoim najnowszym wcieleniu seria ta przejmuje bowiem rolę okrętu flagowego we flocie Duńczyków.

Nazewnictwo najnowszych Confidence nawiązuje z kolei do porządku ustanowionego kilka lat temu przez przeprojektowaną od podstaw serię Contour, która zajmuje miejsce w katalogu Dynaudio bezpośrednio poniżej Confidence. Także tutaj przyjęto typoszereg dwucyfrowy z zerem na końcu: Confidence 20 to high-endowe monitory, Confidence 30 to najprostsza konstrukcja wolnostojąca, powyżej której jest model Confidence 50 zbudowany na tych samych przetwornikach, ale ze zdublowanym głośnikiem średniotonowym, a na samym szczycie Confidence 60, będący większą wersją „pięćdziesiątek”, wyposażonych w woofery o większej średnicy.

Najmniejsze podłogówki z serii Confidence to konstrukcja trójdrożna, z dwoma głośnikami basowymi, jednym średniotonowym i jednym tweeterem na kanał. Konfiguracja taka gwarantuje efektywność 88 dB oraz obciążalność na poziomie 350 W – dla przypomnienia, dwudrożne Confidence C2 Platinum potrafiły zagrać o 1 dB ciszej i można było z nich wycisnąć „tylko” 300 W. W porównaniu do „C-dwójek” zaskakujące może być to, że trójdrożne Confidence 30 zmalały na wysokość o 20 cm, jednak monumentalność poprzedników blednie w stosunku do tego, jak i z czego zbudowany są najnowsze modele. Confidence 30 są bowiem swoistym hołdem najnowocześniejszych osiągnięć naukowych dla wyrafinowanej dziedziny sztuki jaką jest muzyka, oferując niedoścignioną jakość dźwięku w skali absolutnej.

Wszystkie przetworniki to całkowicie nowe konstrukcje. W Confidence 30 górę pasma obsługuje Esotar3, czyli ostatnie wcieleniem najlepszej jedwabnej kopułki Dynaudio o średnicy 28 mm. Jest on rozwinięciem Esotara Forty zastosowanego w jubileuszowych monitorach Special Forty, w którym główny nacisk położono w optymalizację przepływu powietrza za membraną. Tutaj komora tylna jest jeszcze większa i skuteczniej zoptymalizowana pod kątem tłumienia rezonansów, a membranę napędza silniejszy magnes neodymowy, dzięki czemu uzyskano szersze pasmo przenoszenia i skuteczniejszą integrację z głośnikiem średniotonowym. Parametry te umożliwiły rezygnację z odprowadzającego ciepło ferrofluidu, co skutkuje wyższą efektywnością i szybszą odpowiedzią głośnika na najdrobniejsze impulsy. Filcowy krążek tłumiący zniekształcenia został zastąpiony przez wewnętrzną membranę Hexis, która poprawia odpowiedź częstotliwościową oraz impulsową tweetera. Głośnik średniotonowy o średnicy 15 cm to nowa konstrukcja o nazwie Horizon i mimo membrany wykonanej ze znanego od długich lat polimeru magnezowo-krzemianowego MSP, jest to konstrukcja odchodząca najdalej od dotychczasowych firmowych rozwiązań. Zawieszenie górne licuje się tu gładko z membraną o zmienionym profilu, redukując pierwszą częstotliwość rezonansową i umożliwiając niezakłócone promieniowanie dźwięku na większej powierzchni. Także kształt kosza został zmieniony tak, by umożliwić swobodniejszy przepływ powietrza z tyłu membrany i zredukować masę konstrukcji. W najnowszych basowych „osiemnastkach” typu NeoTec znajdziemy specjalnie wyprofilowane, pojedyncze magnesy neodymowe, napędzające miedziane cewki nawinięte na potrójnej warstwie włókna szklanego. Karkasy z cewkami zaprojektowano od nowa, biorąc pod uwagę przede wszystkim optymalną sztywność i odprowadzanie powietrza z dolnej części układu drgającego. Membrany głośników są wykonane z klasycznego MSP, a całość układu pracuje w wypełnionej przegrodami obudowie bass-reflex, wentylowanej w dolnym panelu obudowy. Port rozdziela się we wnętrzu na podwójny tunel uzupełniony silikonowym dyfuzorem, kierującym strumienie powietrza w określony sposób ku odpowiednio wyprofilowanemu ujściu w stalowym cokole. Cała konstrukcja spoczywa na kolcach, dzięki czemu właściwości w promieniowaniu basu są niezmienne od otoczenia. Głośniki filtrowane są za pomocą zwrotnic 2 i 3 rzędu, co dla Dynaudio jest rozwiązaniem wręcz rewolucyjnym.

Firmowa konfiguracja DDC Lens to ulepszona soczewka akustyczna zaprojektowana z pomocą rozbudowanego systemu pomiarowego Jupiter, mieszczącego się w laboratoriach Dynaudio w Skanderborgu. Jest ona rozwinięciem układu DDC, znanego z topowych Evidence i poprzednich modeli wolnostojących Confidence i ma na celu redukcję promieniowania fal akustycznych w kierunku podłogi i sufitu. Tutaj przyjmuje postać starannie zaprojektowanego aluminiowego wyprofilowania wokół tweetera, zintegrowanego z odpowiednio wyprofilowanym panelem przednim, uformowanym z ultra-lekkiego i wytrzymałego materiału kompozytowego Compex. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe było zastosowanie pojedynczego głośnika wysokotonowego i dużo prostszych filtrów częstotliwościowych. Głośniki montowane są do płyty frontowej za pomocą specjalnych pierścieni aluminiowych i podkładek, dzięki czemu osiąga się doskonałą izolację od niepożądanych drgań. A wszystko po to, by wyemitować strumień dźwięku ściśle ukierunkowany w pionie, zapewniając szerszy obszar „sweet-spotu” i dokładniejszą redukcję rozpraszania.

Dane techniczne:

 • Czułość: 88 dB (2,83 V / 1 m)
 • Moc wyjściowa wg IEC: 350 W
 • Impedancja: 4 Ω (minimum 2,8 Ω przy 85 Hz)
 • Pasmo przenoszenia (± 3 dB): 38 Hz – 22 kHz
 • Konstrukcja obudowy: Typu bass-reflex, z wylotem skierowanym w dół
 • Zwrotnica: 3-drożna
 • Częstotliwości podziału zwrotnicy: 290, 3700 Hz
 • Topologia zwrotnicy: 2./3. rzędu z DDC
 • Głośniki niskotonowe: 2 x 18 cm MSP
 • Głośniki średniotonowe: 15 cm MSP
 • Głośnik wysokotonowy: 28 mm Esotar3
 • Wymiary: 364 x 1382 x 424 mm
 • Waga: 44.2 kg/szt.

Dynaudio Confidence 30 są produkowane w Danii, a ich cena wynosi 79 900 zł

Sprawdź, gdzie kupić

Zobacz także

dynaudio_confidence_30_thumb

Confidence 30

Dynaudio

79 900,00 zł