" "

Crosszone CZ-8A

Crosszone – słuchawki jak najlepsze kolumny

Japońska firma Crosszone jest specjalistą od high-endowych słuchawek nausznych, wykorzystujących unikalną koncepcję reprodukcji dźwięku. Umożliwiają one bowiem odbiór muzyki ze swobodą lokalizacji źródeł pozornych na zewnątrz głowy – czyli dokładnie taką, jaką znamy ze słuchania za pośrednictwem stojących przed nami głośników. Ten efekt naturalnej przestrzeni otaczającej słuchacza jest uzyskany dzięki dwóm autorskim rozwiązaniom: rezonansowi akustycznemu ART (Acoustic Resonance Technology) oraz komorom opóźniającym ADC (Acoustic Delay Chambers). Powodują one powstawanie trzech osobnych fal akustycznych w każdym kanale: dwudrożny układ głośników odpowiedzialnych za dźwięk bezpośredni współpracuje z pojedynczym głośnikiem generującym sygnał z kanału przeciwnego. Dwie komory powietrzne przepuszczające bezpośrednie fale odbite oraz te w przeciwfazie, odpowiadają za powstanie optymalnego opóźnienia czasowego. Dźwięki płynące z komory „odwrotnej” i „odbitej” łączą się z bezpośrednimi pochodzącymi z głośników, co składa się na trójwymiarowe pole dźwiękowe z obszerną przestrzenią rozpościerającą się na zewnątrz głowy słuchacza.

CZ-8A to trzeci model w ofercie Crosszone. Podążają one ścieżką wytyczoną przez referencyjne CZ-1 i dużo tańsze CZ-10, skupiając się na udoskonaleniu koncepcji ART za pomocą ukształtowania czoła fali tak, by uniezależnić barwę dźwięku oraz rozpiętość wykreowanego obrazu przestrzennego od wielkości i kształtu małżowin usznych użytkownika. Jako że fal akustyczna ma w punkcie powstawania kształt kulisty, ulegający wraz z odległością stopniowemu wypłaszczeniu (tzw. „efekt płaskiej Ziemi”), im większy jest dystans od źródła, tym skuteczniej można określić jego kierunek i odległość. W przypadku słuchawek źródło dźwięku jest w bezpośredniej bliskości uszu i czoło fali dociera do nich w postaci kulistej. Żeby tego uniknąć, CZ-8A zastosowano soczewkę akustyczną Wave Front Control Guide, która opóźnia dźwięk, zmieniając kształt czoła fali i kreując bardzo skuteczną projekcję przestrzeni na zewnątrz głowy. Odwrotnie niż w dwóch poprzednich modeli, komora opóźniająca CZ-8 znajduje się nie na zewnątrz, ale wewnątrz aluminiowego korpusu słuchawek, zapewniającego dodatkowo ekranowanie głośników przed szumami elektromagnetycznymi.

Crosszone CZ-8 wyposażono w przetworniki dynamiczne o łącznej impedancji znamionowej 75 Ω i skuteczności 100 dB dla 1 mW. W każdym kanale pracuje głośnik niskotonowy o średnicy 40 mm i 23-mm średnio-wysokotonowy, wraz z dodatkowym 35-mm, promieniującym sygnał kanału przeciwnego. Każdy z tych przetworników ma membranę powlekaną berylem, zamocowaną na sztywnym mosiężnym pierścieniu pochłaniającym rezonanse. Zapewnia to spójną barwę dźwięku, a pasmo przenoszenia takiego układu rozciąga się od samej granicy słyszalności basu (20 Hz) aż do 40 kHz – daleko poza możliwości ludzkiego słuchu. Badania wykazały jednak, że tam gdzie zawodzą uszy, czyli powyżej 20 kHz, mózg ludzki dalej rejestruje i analizuje ultradźwięki wychwytywane przez układ kostny czaszki i nie tylko. Dźwięki te, czyli alikwoty, są odpowiedzialne m. in. za precyzję lokalizację źródeł dźwięku, co w przypadku koncepcji konstrukcyjnej wszystkich modeli słuchawek Crosszone ma niebagatelne znaczenie. W CZ-8A projektanci Crosszone przyjrzeli się także miękkim nausznikom, różnicując ich grubość na obwodzie, co w połączeniu z kształtem korpusu pozwala na doskonały komfort użytkowania bez kompromisu w zakresie niskich tonów.

Słuchawki Crosszone CZ-8A kosztują 7900 PLN. Nie musimy chyba dodawać, że zostały one zaprojektowane i wykonane w Japonii.

Sprawdź, gdzie kupić