Boenicke Audio

Boenicke Audio

Firma z siedzibą w Bazylei, założona przez dość młodego, ale bogatego doświadczeniem inżyniera dźwięku i wynalazcę Svena Boenicke, aktualizuje ofertę na polskim rynku, proponując cztery podstawowe modele zestawów głośnikowych: mikro-monitorami W5, maleńkimi wolnostojącymi W8, dużo większymi W11 oraz nieznacznie szerszymi – lecz wyposażonymi w mocniejszy arsenał przetworników oraz aktywną sekcję basową ze wzmacniaczem w klasie D – W13.

Boenicke to jedne z najoryginalniejszych high-endowych konstrukcji głośnikowych. Prezentują się one stuprocentowo designersko, a skrzynki o nietypowych kształtach i proporcjach wyposażone są w głośniki w egzotycznych konfiguracjach i z membranami dalekimi od powszechnych standardów. Wszystkie konstrukcje są wręcz naszpikowane autorskimi patentami, takimi jak: membrany średniotonowe z drewna, stożkowe mid-tweetery, boczne woofery o dużym skoku membrany, „uprzestrzenniające” dźwięk tylne kopułki wysokotonowe, czy wielopinowe gniazda do regulacji poziomu niskich tonów. Nie sposób także przejść obojętnie obok podstawek W5 w postaci cienkich prętów i prawie niewidocznych, „pływających” cokołów dedykowanych konstrukcjom podłogowym.

Jeśli chodzi o poziom wykonania obudów z litego drewna, jest on perfekcyjny: dopiero z bliska widać, że gładka, wykończona na dyskretny mat całość składa się z klepek. Nie powinien zatem dziwić fakt, że obudowy od środka przyjmują postać wydrążonych kratownic z komorami akustycznymi o skomplikowanych kształtach. Jakby tego było mało, wszystkie cztery modele można zakupić w mocno ulepszonych wersjach: SE oraz SE+. Konstruktorzy rozwijają tu swoją tuningową pasję, proponując zmodyfikowane przetworniki, uzupełnione starannie dopasowanymi układami rezonatorów, odpowiednio przestrojonymi zwrotnicami na komponentach najlepszej klasy, a także inne wyśmienite (i czasami egzotyczne) akcesoria pochodzące od renomowanych producentów.

Monitory W5 kosztują 16 900 PLN za parę, filigranowe podłogówki W8 – 26 900 PLN, większe W11 – 39 900, a flagowe W13 – 99 000 PLN. Ceny te dotyczą wersji podstawowych – wersje SE i SE+ są odpowiednio droższe. Np. W5 SE kosztują 21 900 PLN, a W5 SE+, 29 900 PLN. Obudowy można zamówić wykonane z następujących rodzajów drewna: orzech, dąb, wiśnia i jesion.

Sprawdź, gdzie kupić